About

 

about“Yıllardır Türk El Sanatları koruma, tanıtma ve değerlendirme dalında uğraş vermekteyim.
Moda geçici bir kavram. Bense Türk El Sanatlarının sonsuzluğunu anlatmayı önemsemekteyim. Bu kültür objeleri bir saray kültürü değildir. Ben saray kültürünü Türk’ün yaşam mücadelesiyle özdeşleştiremediğim için özümsemedim. Türk Anadolu kadının nakışlarla işlediği çilelerini, sevinçlerini, aşklarını ve tüm öz duyuşlarını anlatmaya çalıştım. Biz saraylardan değil, Anadolu’nun toprağından geldik. Türk’ün özü kökeni Anadolu’dur. Şöyle bir Denizli, Milas, Muğla yörelerini dolaşıp ve Anadolu’ya uzanın. Görün gerçek kültürlerimizi. Türk insanı neler yaratmış.

 

Bu kültür objelerinin hiçbirini bir giysi anlayışı içerisinde yapmadım. Benim eserlerim kendini anlatamayan veya yanlış bir tanımla oryantal dansıyla adını duyuran kadınlarımızın çığlıklarıdır. benim yurdumun kadını oyuncudan çok eserleri ile ölümsüzleşmiş birer kültür elçileridir. Onların eserleri ruhlarındaki incelik, tarlada çapa çapalayarak, ekmeğini kazanan ve iğne oyasıyla evini süsleyen kadınlarımızın üstün zekası işte bu nakışlarla kendisini anlatmaktadır. Tüm el dokumaları ve el sanatlarından oluşan ve bizden esinlenerek yapılan natüralizmin bizim kültürümüz olduğunu dünyaya tanıtmayı amaçlamaktayım.

 

Natüralizm ve romantizmin birleştiği koleksiyonum bir giysi anlayışından çok sanatsal yönüyle güzel sanatları temsil etmektedir. Tıpkı şairlerin şiirlerini, ressamın resimlerini çalıştığı gibi hiçbir model bakmadan öz duyuşlarımla tasarladığım giysilerimde ticari amaçtan çok öz kültürlerimizi tanıtmaya çalışmaktayım. Tekrar yerine konması mümkün olmayan bu kültür objeleri, daha sonraki yıllarda bir kültür müzesi oluşturarak bizden sonraki nesillere kültürümüzün ne kadar güzel ve sonsuz olduğunu görmeleri ve tanımaları en büyük dileğimdir.

 

New York, Berlin, Moskova, Amsterdam, Nurnberg, Karachi ve daha birçok yerde Türkiye’yi temsil ettim. Yurtiçinde sayısız defilede İzmir’den Ankara’ya, Pamukkale’den Şirince’ye, Bodruma kadar ülkem ve halkımla bütünleştim. Bu kültür çizgisinde ülkemizin içte ve dışta tanıtımında büyük katkılarım olmaktadır. Tekstil tasarım dalında çeşitli başarı plaketlerim Artemis ödülü, Şövalyelik unvanım ve yine yabancı ülkelerden aldığım bir çok ödüle sahibim. Gönlü vatan ve Atatürk sevgisi ile dopdolu bir Türk kadını olarak, ülkemin tanıtım konusundaki sorumluluğumun bilincindeyim.”

 

logo_signature

TOP